ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Η ΕΛ.ΑΣ δίνει έναν ατέρμονο αγώνα στην πρόληψη, αλλά και τη δραστική αντιμετώπιση των κινδύνων που εγκυμονεί το διαδίκτυο, όπως επίσης και στην αντιμετώπιση των διαφόρων μορφών κακοποίησης (όπως η ψυχολογική, λεκτική, σεξουαλική κλπ.) που, δυστυχώς, συναντούμε καθημερινά γύρω μας, ώστε οι μαθητές να είναι σε θέση, πρώτα, να αναγνωρίζουν τους κινδύνους του διαδικτύου και τις διαφορετικές μορφές κακοποίησης, αν υφίστανται, και στη συνέχεια να περνούν, με τη βοήθεια ειδικών, στο επόμενο βήμα, που είναι η, όσο γίνεται, πιο αποτελεσματική αντιμετώπισή τους.

Στο πλαίσιο, μετά από πρόσκληση, η Αθηνά Κρανά, Αρχιφύλακας, και ο Αποστόλης Καψάλης, Αστυνόμος Α’, επισκέφτηκαν το σχολείο μας και ενημέρωσαν τους μαθητές της Γ τάξης, την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024, για τα παραπάνω θέματα, με προσεγμένες και ιδιαίτερα ενημερωτικές παρουσιάσεις που τράξηξαν το ενδιαφέρον των μαθητών, και φυσικά με απαντήσεις που δόθηκαν στις ερωτήσεις των μαθητών που ακολούθησαν.

Τους ευχαριστούμε πολύ για τη συμβολή τους στον αγώνα αυτό που είναι και αγώνας ολόκληρης της κοινωνίας μας.