4η ΑΠΡΙΛΙΟΥ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ

Την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας, γιόρτασε το Γυμνάσιο Φαλάνης σήμερα, Πέμπτη 4 Απριλίου.

Στην αρχή όλοι οι μαθητές και μαθήτριες ενημερώθηκαν από τους καθηγητές τους και συζήτησαν μαζί τους για την ημέρα αυτή. Πιο συγκεκριμένα:

• για το ποια ζώα ονομάζονται αδέσποτα:

Αδέσποτος σκύλος (ή γάτα) είναι αυτός που ζει στους δρόμους όχι από επιλογή αλλά μετά από την εγκατάλειψη του από τον άνθρωπο , με αποτέλεσμα να

• Περιπλανάται και να τρέφεται ανεπαρκώς
  • Είναι εκτεθειμένος σε κάθε λογής αρρώστιες ελλείψει κτηνιατρικής πρόληψης
  • Πέφτει θύμα κακοποίησης, τραυματισμού ή και θανάτωσης από ενέργειες που σχετίζονται κυρίως με τους ανθρώπους (αυτοκινητιστικά ατυχήματα, πυροβολισμοί, πνιγμοί, φόλες κ.ά.)
  • Ζευγαρώνει και γεννά κατ’ επανάληψη, με αποτέλεσμα να συνεχίζεται ο φαύλος κύκλος των αδέσποτων
  • Έχει μέσο όρο ζωής μόλις τα 2 χρόνια, κάτω από αντίξοες συνθήκες
  • η δημιουργία της απαραίτητης φιλοζωικής κουλτούρας που περιλαμβάνει την κατανόηση ιδεών , όπως στείρωση των ζώων, Υπεύθυνη υιοθεσία, Ηλεκτρονική σήμανση και ταυτότητα, Βόλτα με λουρί, Εκπαίδευση.

Στη συνέχεια, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου, παρακολούθησαν μια ταινία που έχει αφήσει εποχή και αναφέρεται στην απύθμενη σχέση αγάπης ενός σκύλου με το αφεντικό του, με τίτλο: «Hachiko: Η Ιστορία Ενός Σκύλου».

Τέλος, όπως βλέπετε παρακάτω, κάθε τμήμα εκφράστηκε στο χαρτί για την ημέρα αυτή με το δικό του τρόπο.