ΑΣΚΗΣΗ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΓΑΛΑΝΗΣ

Διδακτική επίσκεψη στο πλαίσιο του μαθήματος «Εργαστήρια Δεξιοτήτων» με θέμα την κλιματική αλλαγή, πραγματοποιήσαν οι μαθητές της Α τάξης του Γυμνασίου Φαλάνης στο ΕΛΒΑΚ και στον Ομιλο Αντισφαίρισης Λάρισας την Πέμπτη 11/4/2024.  Τους μαθητές συνόδευαν οι εκπαιδευτικοί Ευαγγελία Γιοβάνου, Εμμανουήλ  Καρατζικάκης και Κώστας Μαρκούλης.

Οι μαθητές στο εργοστάσιο ΕΛΒΑΚ ενημερώθηκαν από την χημικό κα Βάνα Γεροστέργιου για το Μηδενικό Περιβαλλοντικό Αποτύπωμα, “Zero waste”, καθώς και το σύστημα καύσης με φυσικό αέριο που χρησιμοποιεί η εταιρία.

Στις εγκαταστάσεις του Ομίλου Αντισφαίρισης Λάρισας, παρατηρήσαν την εγκατάσταση φωτοβολταικών καθώς και την ευρεία χρήση Led λαμπτήρων για εξοικονόμηση ενέργειας, ενώ στη συνέχεια οι μαθητές  είχαν την ευκαιρία να παίξουν τέννις, πινγκ πονγκ,  σκάκι και ποδόσφαιρο.